2019 Results

BC Randonneurs Cycling Club

To Search: Ctrl+F

Paris Brest Paris - Time Results 2019
[Tandems]


Return to: 2019 Results - Overall

Tandems 2019

1931    1948    1951    1956    1961    1966    1971    1975    1979    1983    1987    1991    1995    1999    2003    2007    2011    2015    2019

 

 56:19  F023  John JURCZYNSKI                     US     TM  NEW ENGLAND RANDONNEURS                      Tandem Starters (riders): 78
 56:19  F024  Ann JURCZYNSKI-RASMUS               US  F  TM  NEW ENGLAND RANDONNEURS                      Tandem Finishers (riders): 50
 64:15  F006  Julien BARRY                        FR     TH  Cyclo Club Donatien                          Tandem DNFs (riders): 28 (35.9%)
 64:15  F005  Fabien ROULLEAU                     FR     TH  Membre Individuel 26 FFCT                    
 65:00  F041  Peter FELTEN                        DE     TH  ARA REGION KÖLN                              (1.2% of riders were on tandems)
 65:00  F042  Tom REY                             DE     TH  ARA REGION KÖLN                    
 68:27  F043  Ralph SCHWÖRER                      DE     TM  ARA BREISGAU                     
 68:27  F044  Manuela VERINI                      DE  F  TM  ARA BREISGAU                                 Sort by: 2019 All Riders 
 71:05  F038  Maria Eloisa IGNACIO                CA  F  TM  BRITISH COLUMBIA RAND VANCOUVER              Sort by: 2019 Solo Women 
 71:05  F037  John OSWALD                         CA     TM  BRITISH COLUMBIA RAND VANCOUVER              Sort by: 2019 Tandems
 78:24  F012  Laurent PANNETIER                   FR     TH  Entente Cyclo Plérinaise                     Sort by: 2019 Other Bikes
 78:24  F011  Michel PANNETIER                    FR     TH  Vern-sur-Seiche Cyclo                      
 79:39  F055  Patrick GAFFNEY                     US     TM  PENNSYLVANIA RANDONNEURS                     
 79:39  F056  Cecilie GAFFNEY-ADAMS               US  F  TM  PENNSYLVANIA RANDONNEURS                     Total Finishing Tandems: 25: 
 81:00  F015  Gilles BODIN                        FR     TM  CT Parisiens                                 Mixed Tandems: 21
 81:00  F016  Marie-Laure BODIN-DELORME           FR  F  TM  CT Parisiens                                 Men's Tandems: 4
 81:38  W003  Edward FELKER                       US     TM  DC RANDONNEURS                               Women's Tandems: 0
 81:38  W004  Mary GERSEMA                        US  F  TM  DC RANDONNEURS                               Single Rider Tandems: 0
 83:52  F008  Stéphane BOUDRY                     FR     TM  Union Vélo Orgerussienne
 83:52  F007  Valérie LADIRE                      FR  F  TM  Union Vélo Orgerussienne
 85:08  F069  Kevin PAYTON                        GB     TM  STOURBRIDGE CC                               Recommended: 
 85:08  F070  Susan PAYTON                        GB  F  TM  STOURBRIDGE CC                               Go to: PBPresults.com
 86:28  F002  Luanne BRINN                        US  F  TM  RAND. USA FLORIDA
 86:28  F001  Larry GRABIAK                       US     TM  RAND. USA FLORIDA
 86:45  F004  Sylvie BODIN-RÉMOND                 FR  F  TM  CT Parisiens
 86:45  F003  Didier RÉMOND                       FR     TM  CT Parisiens
 87:34  F020  Fabrice BARJOLIN                    FR     TM  Cyclos Mitryens
 87:34  F019  Myriam LORETTE                      FR  F  TM  Cyclos Mitryens
 87:38  F009  Marc ICARD                          FR     TM  Olympique Cycliste d'Antibes
 87:38  F010  Patricia ICARD                      FR  F  TM  Olympique Cycliste d'Antibes
 87:38  F029  Dave MINTER                         AU     TH  TRICYCLE ASSOCIATION
 87:38  F030  George ROW                          AU     TH  BRISBANE QUEENSLAND
 87:51  F059  John HAMILTON                       GB     TM  CTC SHROPSHIRE
 87:51  F060  Linda HAMILTON                      GB  F  TM  CTC SHROPSHIRE
 87:55  F058  Christine ACKERMANN                 DE  F  TM  ARA SAARLAND
 87:55  F025  Vincenzo FERRARESE                  IT     TM  RACING TEAM LA BICI-ARQUATA S.
 87:55  F057  Thomas HAUPTVOGEL                   DE     TM  ARA SAARLAND
 87:55  F026  Nadia LANDONI                       IT  F  TM  RACING TEAM LA BICI-ARQUATA S.
 88:44  F066  Rebecca KEARNEY                     GB  F  TM  AUDAX CLUB BRISTOL
 88:44  F065  Oliver SKITTERY                     GB     TM  AUDAX CLUB BRISTOL
 88:46  F021  Frédéric DEQUESNES                  FR     TM  Membre Individuel 95 FFCT
 88:46  F022  Armande GAILLARD                    FR  F  TM  Membre Individuel 95 FFCT
 88:49  F035  Gregory POTTORFF                    US     TM  AUDAX KANSAS CITY
 88:49  F036  Karen WINTERHALTER                  US  F  TM  AUDAX KANSAS CITY
 89:15  F052  Armida CASTREZZATI                  IT  F  TM  ALL4CYCLING-BDC-FORUM TEAM
 89:15  F051  Marco SOARDI                        IT     TM  ALL4CYCLING-BDC-FORUM TEAM
 89:25  F068  Darley CARDOSO                      BR     TM  RANDONEIRO CRISTAL
 89:25  F067  Júlia Heide RIBEIRO                 BR  F  TM  RANDONEIRO CRISTAL
 89:34  F045  Chet BUELL                          US     TM  NORTH CAROLINA BICYCLE CLUB
 89:34  F046  Cynthia VAN DER WIELE               US  F  TM  NORTH CAROLINA BICYCLE CLUB
   HD   F014  Isabelle CHARLOT                    FR  F  TM  Évasion Tandem Club - Antony
   HD   F013  Rémy CHARLOT                        FR     TM  Évasion Tandem Club - Antony
   AB   F027  Julian DYSON                        GB     TH  VC 167
   AB   F028  Steven BATEMAN                      GB     TH  VC 167
   AB   F031  Corey THOMPSON                      US     TM  SEATTLE INTERNATIONAL RANDONNEURS
   AB   F032  Stefanie RANDOLPH                   US  F  TM  SEATTLE INTERNATIONAL RANDONNEURS
   AB   F033  Alexandre YATSINA                   CA     TM  PRAIRIE RAND SASKATCHEWAN
   AB   F034  Oksana YATSINA                      CA  F  TM  PRAIRIE RAND.(SASKATOON)
   AB   F039  Tage TILLANDER                      SE     TM  RANDONNEUR STOCKHOLM
   AB   F040  Barbro ELGLUND TILLANDER            SE  F  TM  RANDONNEUR STOCKHOLM
   AB   F047  Gregory COX                         US     TM  SEATTLE INTERNATIONAL RANDONNEURS
   AB   F048  Rose PANTLEY                        US  F  TM  SEATTLE INTERNATIONAL RANDONNEURS
   AB   F049  Peter THAYER                        GB     TM  AUDAX UK
   AB   F050  Amanda GRANT                        GB  F  TM  AUDAX UK
   AB   F053  Duncan PARKES                       GB     TM  YACF
   AB   F054  Janet McKNIGHT                      GB  F  TM  YACF
   AB   F061  Juliŕ MARTÍNEZ CARDONA              ES     TH  PENYA CICLISTA BONAVISTA
   AB   F062  Gerard MARTINEZ HARO                ES     TH  PENYA CICLISTA BONAVISTA
   AB   F063  David GILES                         GB     TM  CENTURY RC
   AB   F064  Sabrina GILES                       GB  F  TM  CENTURY RC
   AB   F071  Yanbo ZHANG                         CN     TM  RUC BRM BEIJING CENTER
   AB   F072  Shuangjun XIA                       CN  F  TM  RUC BRM BEIJING CENTER
   AB   W001  Michel PENY                         FR     TH  UVC Couhé
   AB   W002  Marcel PENY                         FR     TH  UVC Couhé
   AB   W005  Paul DANHAUS                        US     TM  GREAT LAKES RANDONNEURS
   AB   W006  Jennifer DANHAUS                    US  F  TM  GREAT LAKES RANDONNEURS
   AB   W007  Melanie ASHBY                       US  F  TM  RAND. USA FLORIDA
   AB   W008  Wayne PHELPS                        US     TM  RAND. USA FLORIDA




_